DUK

Užduokite klausimą

*Pažymėti laukai yra privalomi.

Užduoti klausimą
  • 1. Ar ikimokyklinio ugdymo įstaiga privalo alergiškam vaikui gaminti maistą atskirai, eliminuojant alergenus. Jeigu taip, kokiame teisės akte tai įtvirtinta. Ačiū

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymo Nr. V-964 „Dėl Maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“ 29.3 papunktyje nurodyta, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigose pagal gydytojo raštiškus nurodymus (Forma Nr. 027-1/a) t.y. sveikatos pažymoje, kurią kiekvienais metais iki rugsėjo 15 d. privaloma pristatyti į ikimokyklinio ugdymo įstaigą, turi būti organizuojamas pritaikytas maitinimas. Todėl jei vaiko sveikatos pažymoje gydytojas nurodo, kad vaikas yra alergiškas tam tikram maisto produktui, jam turi būti organizuojamas maitinimas be alergiją sukeliančių maisto produktų.

   Daugiau informacijos:

   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Sveikatos stiprinimo valdybos
   Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vyriausioji specialistė
   tel.: 8 (5) 219 3343, el.p. ieva.gudanaviciene@sam.lt
   www.sam.lt

   Atnaujinta: 2015 07 15

  • 2. prašau informuoti, ar yra koks nors Sveikatos ministro įsakymas, reglamentuojantis tai, kokiu atstumu nuo gyvenamojo daugiabučio galima statyti šiukšlių konteinerius; jei taip, nurodykite šį teisės aktą

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą. Maloniai patariame pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Jūsų visuomenės sveikatos centrą, kuris kuruoja šią sritį.

   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt

   Atnaujinta: 2015 07 15

  • 3. Sia vasara planuojame gryzti gyventi i Lietuva is UK. Laukiuosi ir kai grysim bus jau apie 30 savaiciu nestumas. Is Uk darbovietes gausiu motinystes pasalpa( Statutory Maternity Pay), kadangi esu isdirbus reikiama laika. Noreciau suzinoti kokie turetu but

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Atsakant į Jūsų paklausimą, informuojame, kad Lietuvos Respublikos Sveikatos draudimo įstatyme yra numatyta teisė į draustumą valstybės lėšomis moterims, suėjus 28 nėštumo savaitėms, Ši Sveikatos draudimo įstatymo nuostata Jums būtų taikoma, jeigu dirbtumėte ir mokėtumėte privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas Lietuvoje, tačiau Europos Sąjungos teisės aktai yra viršesni už LR teisės aktus.

   Tarybos Reglamentas (EEB) Nr. 884/2004 nustato, kad asmuo vienu metu gali būti draudžiamas socialiniu ir sveikatos draudimu tik vienoje šalyje. Asmuo laikomas apdraustu sveikatos draudimu ir jam išduodama Europos sveikatos draudimo kortelė toje šalyje (ES, EEE arba Šveicarijoje), kurioje jis dirba ir moka mokesčius.  Turint šią kortelę nėščiųjų priežiūros paslaugos Jums Lietuvoje būtų teikiamos nemokamai.

   Kadangi Anglijoje esate drausta sveikatos draudimu ir  kaip dirbančiam asmeniuii taikomi Anglijos teisės aktai, Jums reikėtų kreiptis į tos šalies valstybinę sveikatos draudimo įstaigą  ir paprašyti išduoti dokumentą S2 arba E112 formos pažymą, t.y. dokumentus, patvirtinančius apdraustojo teisę gauti planinės sveikatos priežiūros paslaugas kitoje šalyje, nei jis yra apdraustas. Turint minėtus dokumentus, galima kreiptis į Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigas, sudariusias sutartis su ligonių kasomis dėl reikalingų planinės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo.

   Pagarbiai,

   Salvinija Andriušienė
   Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja
   Klaipėdos teritorinė ligonių kasa
   tel.  8 700 88888
   el.p. salvinija.andriusiene@vlk.lt
   www.klaipedostlk.lt

   Atnaujinta: 2015 07 15

  • 4. Laba diena, noriu pasidalinti įspūdžiais įsigyjant "Tarptautinį skiepų pažymėjimą". Praeitą savaitę mano dukros, viena Vilniuje, kita Kaune išsirašė minėtus pažymėjimus, bet stebina vienas dalykas, kad nėra sukurta kompiuterinė programa tokiam pažymėjimu

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Pasaulio sveikatos organizacijos Tarptautinės sveikatos priežiūros taisyklės reglamentuoja kada ir kaip turi būti pildomas Tarptautinis skiepijimo ir profilaktikos priemonių sertifikatas. Tai nėra dokumentas skirtas įrašams apie rutininius skiepijimus, o dokumentas, kuriame pagal reikalavimus daromi įrašai apie privalomus ir rekomenduojamus skiepus ir kitas profilaktikos priemones keliaujant į kitas šalis. Skiriasi reikalingos priemonės, rekomenduojami skiepijimai ir pan., todėl Lietuvoje ir pasaulyje įprasta praktika kad šie dokumentai pildomi ranka. Be to, būtinas gydytoja parašas ir kai kuriais atvejais specialus atspaudas.

   Pagarbiai ir su geriausiais sveikatos linkėjimais
   SAM informacija
   www.sam.lt

   Atnaujinta: 2015 07 15

  • 5. Sveiki, norrėčiau sužinoti dėl krūties mamogramos. Mano mamai 61 ir jai darė mamogramą (siuntė akušerė),gavus atsakymą apsilankė pas krūtų gydytoją. Bet gydytoją apšaukė, kodėl mama drįso darytis šį tyrimą, gerai, jog turėjo drąsos prisipažinti ir pan. Li

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. rugsėjo 23 d. įsakymu Nr. V-729 yra patvirtinta Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio finansavimo programa (toliau – programa), kurioje numatyta šios programos vykdymo tvarka.

   1. Programos priemonės:
    1. informavimo dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos ir siuntimo atlikti mamografiją paslauga;
    2. mamogramų atlikimo paslauga;
    3. mamogramų vertinimo paslauga.
   2. Informavimo dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos ir siuntimo atlikti mamografiją paslaugų teikimą aptarnaujamiems gyventojams organizuoja pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – PAASPĮ).
   3. Informavimo dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos ir siuntimo atlikti mamografiją paslauga apima:
    1. įsakymu patvirtintos formos informacinio pranešimo įteikimą pasirašytinai; 8.2. pokalbius su moterimis apie krūties piktybinių navikų profilaktikos priemones bei patarimus, kaip stiprinti ir išsaugoti sveikatą; 8.3. moterų siuntimą atlikti mamografinį tyrimą; 8.4. mamografijos rezultatų įvertinimą ir moterų, kurių mamografinio tyrimo rezultatas patologinis, siuntimą konsultuotis pas specialistą – diagnozei patikslinti ir gydyti.
   4. Informavimo dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos ir siuntimo atlikti mamografiją paslauga teikiama moterims nuo 50 m. iki 69 m., kai slaugytojas, bendruomenės slaugytojas arba šeimos gydytojas, arba pirminės asmens sveikatos priežiūros komandos narys – vidaus ligų gydytojas aplanko aptarnaujamąją namuose arba ji atvyksta į PAASPĮ savo iniciatyva ar gydytojo kvietimu.
   5. Informavimo dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos ir siuntimo atlikti mamografiją paslauga, apmokama šios programos nustatyta tvarka, teikiama ne dažniau kaip vieną kartą per metus, kol moteriai bus suteikta mamogramų vertinimo paslauga. Suteikus mamogramų vertinimo paslaugą, anksčiau minėta paslauga teikiama po dvejų metų.
   6. Suteikta informavimo dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos ir siuntimo atlikti mamografiją paslauga registruojama asmens ambulatorinio gydymo kortelėje (forma 025-1/a). Nustatytos formos informacinio pranešimo gavimą pacientė patvirtina parašu.
   7. Duomenis apie informacinio pranešimo įteikimą formoje 025/a-LK registruoja jį įteikęs PAASPĮ darbuotojas. Duomenis apie pacientės siuntimą atlikti mamografinį tyrimą, šio tyrimo rezultatų įvertinimą ir pacientės, kurios mamografinio tyrimo rezultatas patologinis, siuntimą konsultuotis pas specialistą parašu ir atspaudu patvirtina aptarnaujantis gydytojas.

   Pagarbiai, Dalia Miniauskienė

   Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja
   Šiaulių teritorinė ligonių kasa
   Vilniaus g. 273, 76332 Šiauliai
   www.siauliutlk.lt
   Tel. 8 700 88 888

   Ligonių kasos – sveikųjų ir sergančiųjų garantas – užtikrina apdraustųjų sveikatos priežiūrą, kompensuodamos jos išlaidas, skaidriai ir efektyviai naudodamos lėšas

   Atnaujinta: 2015 07 15

  • 6. Laba diena, visur skelbiama, kad sergantys lėtinemis širdies, kraujagyslių ir kt. ligomis nuo gripo skiepijami memokamai. Norėčiau sužinoti, kodėl man nepriklauso nemokami skiepai nuo gripo, nors aš sergu arterinės hipertenzijos ir padidinto cholesterolio

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Pagal išdėstytą situaciją esate priskirtinas gripo rizikos grupei, kurios skiepijamos nemokamai (vakcina įsigyjama už valstybės lėšas). Jei nėra nustatyta priešparodymų skiepams nuo gripo, šeimos gydytojas turėtų skirti skiepijimą nuo gripo. Patariama kreiptis į šeimos gydytoją (Alytaus polikliniką) dėl skiepijimo gripo vakcina. Daugiau informacijos apie rizikos grupių skiepijimą nuo gripo galima gauti Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centre www.ulac.lt, Alytaus visuomenės sveikatos centre www.alytausvsc.sam.lt.

   Pagarbiai ir su geriausiais sveikatos linkėjimais
   Nerija Kuprevičienė
   Vyriausioji specialistė
   Ligų prevencijos skyrius
   Visuomenės sveikatos departamentas
   Sveikatos apsaugos ministerija

   Tel. (8 5) 219 3340; el. paštas nerija.kupreviciene@sam.lt

   Atnaujinta: 2015 07 15